Dzisiaj wpis anielski czyli kartka z kalendarza. Przez cały styczeń towarzyszy nam obraz zatytułowany "Tobiasz i Archanioł Rafał" autorstwa Matteo Desiderato.
Translate
poniedziałek, 19 stycznia 2026
Anioł z kalendarza - styczeń
niedziela, 11 stycznia 2026
Jak jest zima to jest zimno
Rozpędza się zima na dobre. Śnieg zaczął padać tuż przed świętami, a dokładnie popołudniu 23 grudnia, czyli były i białe święta i białe powitanie Nowego Roku i cały czas jest biało i mroźno. Śniegu może nie ma jakichś ogromnych ilości, ale za to mróz trzyma dość mocno. Zdarza się i 20 st. poniżej zera. Bo jak jest zima, to musi być zimno, chociaż słyszałam ostatnio wypowiedź, że śnieg w zimie jest anomalią. No cóż ...
No to dzisiaj trochę naszej zimy.
![]() |
| Domek w zimowej odsłonie. |
Mając naście lat czytałam książkę, w której bohaterka rąbie drzewo za domem i tak sobie marzyłam, że ja też tak chcę i jak sobie wymarzyłam tak mam. Potrzebuję tylko pociętych piłą pniaczków, siekierę i do roboty. A potem można siedzieć przy ciepłej kozie i podziwiać zimowe widoki przez okna.
![]() |
Trzeba nacieszyć się zimą, bo na wtorek zapowiadają już wzrost temperatury i deszcz.
Dzisiejsza niedziela, która jest jednocześnie świętem Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia, ale w naszej tradycji jeszcze utrzymuje się śpiewanie kolęd, wystawianie jasełek czy kolędowanie, dlatego i ja pozwalam sobie jeszcze na krótkie wspomnienie minionych świąt. Nie było u mnie w tym roku zdjęcia z wystrojem świątecznym naszego wiejskiego kościoła, więc na koniec jeszcze wstawię. Tak na pamiątkę.
Wątek anielski:
"Nawet jeśli jesteś aniołem, zawsze znajdzie się ktoś, komu będzie przeszkadzał szelest Twoich skrzydeł." nie znam autora niestety
niedziela, 4 stycznia 2026
Anioł na dachu
Taki piękny obraz znalazłam pod choinką w wigilijny wieczór. To nie jest zwyczajny anioł. To Anioł Stróż siedzący na dachu naszego domu. Strzeże nas, mieszkańców tego domu, a ponieważ spokój tu i cisza przez większość czasu, może sobie spokojnie poczytać. Kiedy wyczuje jakieś zagrożenie czy niepokój sprawdza czy potrzebna jest jego interwencja a potem wraca do lektury. Nie mam pojęcia co czyta. Może to jest jedna niekończąca się książka, może to księga naszego życia. Część stron jeszcze pusta, dopiero się zapisuje. Ola, dziękuję! 🥰 .
Anioły już od dłuższego "chodzą" za mną. Chodzą i zaczepiają, wnikają w myśli, zwracają na siebie uwagę to w książkach, to w obrazach, rzeźbach czy w przeróżnych innych formach. Coraz natarczywiej domagają się głębszego zainteresowania sobą z mojej strony. Nie takiego jak do tej pory powierzchownego, tylko bardziej wnikliwego i zdecydowanie głębszego. No dobrze, postanowiłam się właśnie poddać i ulec już tej pokusie, bo wiem, ze nie dadzą mi spokoju, dlatego rok 2026 będzie u mnie rokiem z aniołami. Zresztą chyba już wcześniej wszystko ku temu zmierzało, kiedy kupiliśmy kalendarz "2026 ROK Z ANIOŁAMI". Aniołów jest w kalendarzu 12 - jeden obraz z aniołem na jeden miesiąc. 12 dzieł sztuki przedstawiających wyobrażenia aniołów przez różnych artystów. Plus jeden na okładce. Będzie o każdym z nich, po kolei w swoim czasie.
Fragment, który tak mnie poruszył, że muszę go tutaj przytoczyć:
"Staś pomyślał, że szkoda, że on nie może tam wejść, do tego obrazu. Razem z mamusią. I zostać tutaj, w Stronach Strun, z ciocią Lolą, wujkiem Ryśkiem, panią Anielą i resztą cioć i wujków. Mogliby od czasu do czasu wychodzić z obrazu i ich wszystkich odwiedzać. A czasami jakby im się nie chciało ruszać, to wystarczyłoby się wychylić z pomalowanych okien i pomachać ... Byłoby pięknie. A ON nigdy by ich nie znalazł." "Wzgórze Aniołów" M. Kordel s.201-20
czwartek, 1 stycznia 2026
Wejść w 2026 rok
No i weszłam. Tak dosłownie. Pierwszy dzień stycznia zaczęłam od zimowego spaceru, a właściwie marszo-spaceru i nie na bieżni tylko w terenie w pięknym zimowym przebraniu. Ponieważ nie był to spacer dla spaceru tylko konkretna trasa i cel, więc idąc "tam" szłam w tempie szybkiego marszu, zaś droga powrotna to już spokojny spacer, z zatrzymaniem się, rozglądaniem dookoła czy też zrobieniem zdjęcia. Niestety, wracając musiałam trochę skrócić trasę i pójść nie lasem tylko na przełaj przez łąkę po tym, jak usłyszałam strzały polowania.
środa, 31 grudnia 2025
Na ten Nowy Rok!
Niech Nowy Rok otworzy nowe możliwości i przyniesie mnóstwo inspiracji. Życzę wszystkim, abyście czerpali z życia pełnymi garściami i cieszyli się każdą chwilą. Niech te kolejne dwanaście miesięcy wypełni się wieloma sukcesami, pięćdziesiąt dwa tygodnie będą czystą radością. a każdy z trzystu sześćdziesięciu pięciu dni przepełnia sama miłość.
A tymczasem za moim oknem sypie coraz mocniej, śniegu coraz więcej. 2025 rok żegna nas przystrajając świat w uroczystą biel.
Miejcie się najlepiej na świecie i do zobaczenia w nowym już 2026 roku
wtorek, 30 grudnia 2025
Grudzień z bieżnią czyli szybkie podliczenia.
Sumując wszystkie wyniki poszczególnych dni, jakie pokazały się tutaj na blogu, wynik ogólny grudniowy wygląda tak:
Kusi mnie, aby zamknąć ten miesiąc w 100 km, tym bardziej, że brakuje tylko 9 km i 700 m. czyli dwa spokojne treningi a czasu dużo, bo do jutra do północy.
W styczniu oczywiście będę kontynuować to wyzwanie, ale już bez zapisków na blogu. Możliwe, że zrobię tylko podsumowania miesięczne, tak jak teraz i jeśli wystarczy mi zapału to może i podliczę cały rok 2026. Chociaż tak daleko w przyszłość raczej nie próbuję nic planować, bo jeszcze nie wiem co będzie jutro 😉.
Trzymajcie się cieplutko i miejcie najlepiej na świecie w te ostatnie dni 2025 roku 😊.
sobota, 27 grudnia 2025
Świątecznie czyli poświątecznie.
Święta za nami, ale ten świąteczny klimat wciąż jeszcze czuć w powietrzu. Zostawiam na pamiątkę tych dni malutką relację składającą się z kilku zdjęć.
![]() |
Wigilijny stół, wszystko gotowe. |
![]() |
| Tym razem "Betlejemska Szopka" z kościoła farny w Jaworze. |
![]() |
| Nasz dom w świątecznej odsłonie. |
I świątecznie przystrojony świat za naszym oknem ...
Miejcie się najlepiej na świecie w ten poświąteczny czas :)
środa, 24 grudnia 2025
Wigilia 2025
Aby Chrystus narodzony na nowo
obudził w nas to, co jeszcze uśpione,
i ożywił to, ci już martwe;
Aby światło Jego słów
prowadziło nas przez życie każdego dnia.
![]() |
A Wigilia w tym roku na biało ...















































